Центр соціологічних досліджень

НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ЦЕНТРУ СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Розробка та впровадження соціологічних аналітичних досліджень, спрямованих на аналіз мейнстримів:

  • міждисциплінарності вищої освіти;
  • гуманізації та гуманітаризації вищої професійної освіти;
  • імплементації інноваційних компонентів у систему непереривної освіти та впливу розвитку процесів дистанціювання в освіті;
  • налагодженню міждисциплінарних та міжнародних зв’язків у системі вищої освіті та каналів академічної мобільності;
  • динаміки ціннісних орієнтацій суспільства в сучасних умовах постмодерного світу; репрезентації і прогнозування у соціальній архітектурі та урбаністиці;
  • впливу сучасних міграційних процесів на формування соціальної і культурної ідентичності;
  • інтеграції екологічної політики та сталого розвитку;
  • міжкультурної комунікації та вдосконалення навиків інтеркультурної компетентності; дослідження впливів глобалізованих викликів на локальні спільноти, групи і ідентичності;
  • впровадження механізмів демократичної участі; розвитку і взаємодії територіальних, економічних, соціокультурних громад і спільнот.

«Дослідження актуальних запитів та розробка дорожньої карти підвищення індексу благополуччя молоді міста Мелітополя»

Стартував новий проєкт Центру соціологічних досліджень МДПУ імені Богдана Хмельницького «Дослідження актуальних запитів та розробка дорожньої карти підвищення індексу благополуччя молоді міста Мелітополя», який виконується на замовлення Управління культури та молоді Мелітопольської міської рада Запорізької області. Мета дослідження – аналіз сучасних запитів молоді щодо розробки та впровадження молодіжної політики на місцевому рівні.

8 червня 2021 року було проведено три фокус-групи з молоддю, яка працює не працює та представники молодих сімей!

Дякуємо всім респондентам за інноваційні ідеї з розвитку молодіжної політики міста, вашу виявлену небайдужість, активну громадську позицію, відкритість до співпраці, зацікавленість майбутнім нашого міста.

30 червня  – OPEN SPACE з активною молоддю Мелітополя!


Council of Europe: National Minorities and Roma in Ukraine

В рамках реалізації проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, включаючи ромів та мов меншин в Україні» учасники та учасниці ініціативної групи національних спільнот міста Мелітополь, 18 серпня цього року у конференц-залі ЦНАП провели правову годину на тему «Злочини на ґрунті етнічної ненависті: Право на захист».

Було озвучено багато питань, серед них такі:

Як вирішити питання щодо неможливості отримання українського громадянства через неможливість доведення, що людина не має громадянства іншої держави внаслідок загрози життю при поверненні у країну попереднього мешкання або неможливості оплати виходу з іншого громадянства?

Як подолати нерівне поводження правоохоронців та працівників міграційної служби України, що застосовуються до окремих етнічних груп?

Як подолати нерівність в галузі працевлаштування через нерівні умови входу до ринку та дискримінацію?

Як боротись з побутовим антисемітизмом на правовому рівні?

Як протидіяти мові ворожнечі в ЗМІ, в соціальних мережах на правовому рівні?

Всі ці питання були поставлені представниками та представницями національних спільнот під час зустрічі.

За результатами зустрічі запланували підготувати звернення до відповідних органів влади, а також підготувати інформацію для представників національних спільнот з контактами Управлінь та відомств до яких потрібно звертатися в разі порушення їх прав.


Центру соціологічних досліджень МДПУ ім. Б. Хмельницького випала честь попрацювати разом з Комунальною Установою «Агентство розвитку Мелітополя» над реалізацією проєкту Ради Європи ІСС «Впровадження та залучення культурного різноманіття на міжнародному рівні» (липень 2020 р. – лютий 2021 р.). Партнером Мелітополя у даному проєкті є австралійське інтеркультурне місто Балларат.

З самого початку міста-партнери будуть працювати над підвищенням рівня інтеркультурної компетентності, що включає проведення трьох інтерактивних вебінарів для майбутніх тренерів, які буде проводити міжнародний експерт з інтеркультурної політики Ксенія Хованова-Рубікондо. Це свого роду тренінг для тренерів. Підготовлені тренери будуть в свою чергу проводити навчання для цільових груп вже на місцях. Спільна роботаЦентру соціологічних досліджень разом з Ксенією Ховановою-Рубікондо включатиме розробку інструментарію й індикаторів оцінки інтеркультурної компетентності; здійснення картування інтеркультурної компетентності; проведення оціночного та порівняльного аналізу результатів дослідження для оцінки впливу проєкту.

Основними результатами проєкту стануть  набір інструментів і методик для підвищення інтеркультурної  компетентності, включаючи навчальний модуль та керівництво для місцевих органів влади, а також підготовку тренерів, які представляють широке коло секторів суспільства, включаючи державних адміністраторів, засоби масової інформації і поліцію.

Результати проєкту  будуть використовуватися 140 інтеркультурними містами (більше ніж  30 країн світу), учасниками  Програми Ради Європи Інтеркультурні міста.

Бажаю успіхів в реалізації цього амбітного проекту. Адже його результати  забезпечать не тільки набуття й передачу нових знань і навичок з інтеркультурної компетентності, а й сприятимуть здобуттю обміну передовим досвідом міжнародної співпраці як між містами – партнерами, так й між Мелітопольським державним педагогічним університетом та університетом міста Балларат.


Сьогодні, 08.09 2021 року студенти та викладачі спеціальностей «Соціологія», «Економіка»,
«Менеджмент» та «Готельно-ресторанна справа», Факультету інформатики, математики та
економіки Мелітопольського державного університету імені Богдана Хмельницького разом з
представниками національних спільнот, ВПО, взяли участь в вебінарі з ІСС експертом паном
Даніел Де Торрес (м. Барселона, Іспанія), автором посібника «АНТИРУМОРИ. Керівництво по
боротьбі з чутками».
Під час зустрічі були розглянуті особливості використання альтернативних наративів, роль
відповідальності, співчуття, емпатії, солідарності, консолідації в протидії «мові ворожнечі», роль і
значення вдало організованих проти-чуткових комунікаційних кампаній.
Захід організувала національний координатор ІСС, др. Ксенія Рубікондо в рамках реалізації
Проєкту РЄ «Боротьба з чутками» , учасником якого є Мелітопольський державний університет
імені Богдана Хмельницького. Незабаром перекладений др. Ксенією Рубікондо посібник
«АНТИРУМОРИ. Керівництво по боротьбі з чутками» надійде в місто. Це допоможе нашим
студентам краще освоїти деякі з тем з курсів «Етносоціологія», «Соціологія комунікацій і зв’язків
з громадськістю», «Комунікативний менеджмент», «Управління персоналом», «Управління
змінами». Окрім того у нас була гарна можливість прокачати англійську.


ТРЕНІНГ «ВДОСКОНАЛЕННЯ ІНТЕРКУЛЬТУРНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ».

З метою вдосконалення навичок ІСС компетентності було проведено два треніги для представників держслужбовців, міських адміністраторів та для етнокультурних спільнот, міжконфесійної ради християнських церков в рамках міжконтинентальної співпраці “Впровадження та залучення культурного різноманіття на глобальному рівні», яка реалізується інтеркультурними містами Мелітополь (Україна) та Балларат (Австралія) за підтримки Програми РЄ «Інтеркультурні Міста» (ІСС) на базі Мелітопольського краєзнавчого музею було проведено тренінг «Вдосконалення інтеркультурної компетентності».

Ключові питання навчального тренінгу:

☑️Чи можливо відкрито виказувати свою громадську позицію та віросповідання без конфронтації?

☑️Як сформувати рівний діалог у громаді не втративши власної позиції та поглядів?

☑️Чи є “мова”, “релігія”, “проекти та заходи” механізмом ворожнечі у сучасному світі?

Саме і ця тема була представлена в рольовій грі “Форум-театр”. Дякую моїм помічникам, студентам МДПУ, дякую небайдужим “акторам”, учасникам і учасницям тренінгу.

Учасники тренінгу були дуже активні, зацікавлені в подальшому використанні наданих матеріалів, висловлювали свої ідеї й пропозиції відносно підвищення рівня інтеркультурної компетентності, які в подальшому будуть доопрацьовані і стануть свого роду дорожньою картою (планом дій) для розробки проекту «Інтеркультурні стратегії розвитку міста Мелітополя на 2021-2025 рр. ».

Дякуємо за методичну допомогу, яку здійснює Др. Ксенія Рубікондо, міжнародний експерт з ІСС політики та компетентності.


КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА ІНТЕРКУЛЬТУРНОЇ ВЗАЄМОДІ